Programy SEO

Z tym pytaniem mierzy się codziennie wielu Polaków – dla niektórych aktualne warunki życia i pracy nie są wystarczające, a perspektywa wyjazdu za granicę rysuje dużo bardziej optymistyczne scenariusze. Wśród licznej grupy polskich emigrantów zarobkowych można wyróżnić tych, którzy wyjechali do krajów Europy Zachodniej niemalże dosłownie „za chlebem” oraz tych, którzy w wyjeździe upatrywali znacznie większe możliwości rozwoju niż te, które czekały ich w kraju. A dzisiaj – lepiej zostać czy pakować walizki i ruszyć przed siebie?

Jak to zwykle w takich sytuacjach – największe znaczenie ma indywidualne położenie każdego człowieka. W kwestii danych statystycznych sytuacja na polskim rynku pracy rysuje się raczej w jasnych barwach. 2015 rok zakończył się z rekordowo niskim bezrobociem, 2016 rok zapowiadany jest jako czas pracownika, kiedy to oni będą mogli dyktować warunki. Zmieniły się także przepisy dotyczące umów o pracę, między innymi w zakresie długości obowiązywania umowy na czas określony czy minimalnej stawki godzinowej. To wszystko można przyjąć za starania zmierzające ku polepszeniu sytuacji pracowników w kraju. Ale czy są to narzędzia wystarczające? Czas pokaże.

Inną cenną informacja, dla tych którzy zastanawiają się nad wyjazdem za granicę jest niedawno opublikowany raport grupy Manpower, który mówi o najbardziej poszukiwanych pracownikach. Na podstawie przeprowadzonych badań, okazuje się, że ponad 40% pracodawców miało w ubiegłym roku problem ze znalezieniem odpowiedniego kandydata do pracy w swojej firmie. Kłopoty takie dotyczą kilku grup zawodowych, wśród których można wymienić przede wszystkim, niezmiennie od ponad 8 lat: wykwalifikowanych pracowników fizycznych, inżynierów, przedstawicieli handlowych, księgowych, kierowców czy specjalistów IT. A zatem jeśli ktoś posiada wymagane kwalifikacje może skorzystać z luk kadrowych i znaleźć pracę na odpowiednim poziomie.

Wyjazd do innych krajów, zwykle w kierunku zachodnim, dla wielu dobrych specjalistów jest jednak możliwością nie tylko uzyskania wyższych zarobków, ale przede wszystkim rozwoju, jakiego nie zaoferuje im żaden krajowy pracodawca. Z takich możliwości korzystają coraz częściej młodzi specjaliści, nawet w ramach studenckich programów stażowych. Jeśli pracodawca jest zadowolony z takiej współpracy, bardzo często proponuje stażyście stałą współpracę na zasadzie tradycyjnej umowy o pracę. Nie są to rzadkie przypadki, ponieważ polscy specjaliści i pracownicy już od wielu lat cieszą się dobrą renomą za granicą. Jako pracownicy, jesteśmy cenieni głównie ze względu na zaangażowanie wkładane w pracę, fachowość i uczciwość.

Zawsze można też wyjechać do pracy tymczasowej – w ten sposób można oswoić się z warunkami panującymi w danym kraju, poznać zasady życia społecznego, realne koszty utrzymania i dochody. Na tej podstawie można już z większą świadomością planować kolejne kroki na swojej zawodowej ścieżce kariery. Dużą popularnością wśród Polaków, jeśli chodzi o cel wyjazdów, jak dotychczas cieszą się takie państwa jak Wielka Brytania, Niemcy, Holandia, Belgia czy Austria. I to właśnie w tych krajach można bez większego problemu znaleźć różnego rodzaju zatrudnienie w formie pracy tymczasowej. Sprawdzone ogłoszenia i bezpieczne oferty można uzyskać w agencjach zatrudnienia oraz na współpracujących z nimi portalach, takich jak SzukamPracy.pl.

Przed podjęciem decyzji o dalszym toku kariery zawodowej, warto zapoznać się z sytuacją na rynku pracy w konkretnym kraju docelowym. Warunki w danym kraju warto monitorować na bieżąco, zwłaszcza ostatnio, w kontekście narastających problemów z uchodźcami i imigrantami z Bliskiego Wschodu.


Więcej:

portal-z-ogloszeniami-szukam-pracy

Najlepsi przyjaciele boxy samochodowe