kreatywnieproste

Podejmowanie różnego rodzaju prac w okresie wakacyjnym od jakiegoś czasu nie jest już tylko domeną młodych ludzi. Coraz częściej także dorośli, którzy nie są zatrudnieni na etat wykorzystują ten czas, aby podreperować domowy budżet lub zwiększyć swój zakres kompetencji zawodowych. Czy każdy znajdzie oferty pracy dostosowane do swoich potrzeb i czy taka praca się opłaca?

Zajęcie dla każdego

Rozpiętość ogłoszeń o pracy sezonowej pozwala na znalezienie interesującej oferty praktycznie przez każdego. Pierwsza grupa to klasyczne zajęcia wakacyjne, które nierozerwalnie wiążą się z branżą turystyczną – nie zabraknie tu ofert pracy dla kandydatów, których interesuje zatrudnienie w małej gastronomii, ośrodkach wczasowych, hotelach czy pensjonatach oraz niewielkich placówkach handlowych. Druga część to ogłoszenia o pracy w branżach, które aktualnie wykazują większe zapotrzebowanie na pracowników – są to przede wszystkim produkcja, przemysł i logistyka. Trzecią grupę stanowią oferty pracy, które wynikają z konieczności zastępstwa stałych pracowników, którzy w sezonie wakacyjnym masowo wybierają się na urlopy.

Zróżnicowane wynagrodzenia

Wysokość pensji, na jaką może liczyć pracownik sezonowy różni się w zależności od jego umiejętności, stanowiska jakie zajmuje oraz wielkości firmy pracodawcy. Nie bez znaczenia jest także miejsce zatrudnienia – obecnie na najwyższe wynagrodzenie można oczywiście liczyć aplikując na oferty pracy z zagranicy. W Polsce najczęściej można się spotkać z wysokością pensji w granicach od 8 do 15 złotych brutto za godzinę. Za granicą stawki te są wyższe, ale wrastają też koszty związane z zakwaterowaniem i wyżywieniem – o ile w treści oferty pracy nie znajduje się informacja o tym, że pracodawca zapewnia lub częściowo opłaca kwatery pracowników.

Jak oceniają to pracodawcy

Generalna zasada jest taka, że jakakolwiek aktywność na rynku pracy jest lepsza niż absolutna bezczynność. Z tego powodu rzadko można się spotkać z negatywną reakcją pracodawcy, który dostaje w swoje ręce CV kandydata, który w przeszłości trudnił się wieloma zajęciami tymczasowymi i sezonowymi. Z reguły taka sytuacja ma miejsce wtedy, gdy pracownik ma długotrwałe problemy ze znalezieniem zatrudnienia stałego – wtedy oferty pracy tymczasowej pozwalają na zachowanie płynności finansowej.

Nie inaczej jest w przypadku młodych osób, które jeszcze na dobre nie wkroczyły na rynek pracy. Wyobraźmy sobie, że rekruter staje przed wyborem: czy dać szansę kandydatowi, który wcześniej pracował, nawet w branży zupełnie nie powiązanej ze stanowiskiem, na jakie aplikuje, czy takiemu, który nie ma na swoim koncie żadnych doświadczeń? Większość bez wątpienia będzie bardziej zainteresowana tym pierwszym.

Jeżeli alternatywą dla zatrudnienia sezonowego ma być brak jakiegokolwiek zatrudnienia, zdecydowanie warto zacząć przeglądać ogłoszenia o pracy tymczasowej, zwłaszcza teraz, na początku sezonu letniego, kiedy jest ich najwięcej, między innymi na internetowych portalach z ogłoszeniami o pracy, np. szukampracy.pl.

Najlepsi przyjaciele pisanie prac licencjackich Kraków