Każda osoba, która poszukuje zatrudnienia, już podczas przeglądania ofert zaczyna się zastanawiać nad swoim wymarzonym miejscem pracy. Wiadomo, że powinna być to posada dobrze płatna, najlepiej z perspektywami rozwoju, ale jednocześnie sprzyjająca życiu rodzinnemu. Jak w tym kontekście prezentuje się pojedynek: mała firma kontra korporacja – gdzie lepiej pracować, jakie są wady i zalety każdego z tych miejsc?

Zalety pracy w małej firmie

Jeszcze kilka lat temu perspektywa zatrudnienia w małej, prywatnej firmie jest ogromnym ryzykiem dla pracownika. Obecnie to właśnie niewielkie biznesy, start-upy i rozwijające się firmy stanowią o dynamice i rozwoju gospodarki. Praca w takim miejscu wiąże się zazwyczaj z przyjazną, dość kameralną atmosferą – współpracownicy dobrze się znają, najczęściej po prostu się lubią, bo wszelkie animozje szybko przekładają się na jakość pracy w zespole. Taki klimat sprzyja pracy, która ma prowadzić do wspólnego osiągnięcia sukcesu.

Jeśli mamy do czynienia z firmą, która funkcjonuje w wyjątkowo dobrze prosperującej branży, taka praca może oznaczać dużo ciężkiej pracy na początku, ale odpowiednio atrakcyjne zarobki w dalszej perspektywie czasowej.

Z uwagi na mniejszą kadrę o wiele łatwiej jest też zostać docenionym za osobiste osiągnięcia zawodowe, co może się wiązać z możliwością awansu i szybkiego rozwoju ścieżki kariery.

Wady pracy w małej firmie

Niestety małe firmy mają to do siebie, że z uwagi na mniej rozwiniętą strukturę kadrową większość pracowników musi się zmagać z pracą wielozadaniową. Czasami po prostu trzeba wykonać zadania niezwiązane z zakresem obowiązków przypisanych do zajmowanego stanowiska.

Prywatne, niewielkie firmy to też niestety pole do popisu dla nie do końca uczciwych pracodawców. Spóźnienia w wypłacie wynagrodzeń, praca na umowach śmieciowych, nieprzestrzeganie przepisów kodeksu pracy – to tylko niektóre z grzeszków prywatnych pracodawców.

Trzeba też mieć na uwadze, że prywatny kapitał zawsze niesie ze sobą ryzyko niepowodzenia. Mała firma może po prostu okazać się nierentowna, co dla pracowników oznacza po prostu utratę pracy.

Zalety pracy w korporacji

Wielkie korporacje to przede wszystkim sformalizowana struktura zatrudnienia – od oferty pracy, przez proces rekrutacji, aż po wszelkie sprawy związane z kadrami i human resources. Im większa firma, o dużej renomie, tym więcej ludzi odpowiada za organizację pracy i prawidłowe funkcjonowanie całej tej machiny (zobacz: oferty pracy).

Duża firma, która działa na rynku już od wielu lat to także większa gwarancja stabilności zatrudnienia. Zazwyczaj standardem jest zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, wynagrodzenia oscylują znacznie powyżej średniej krajowej i o wiele rzadziej występują redukcje zatrudnienia.

Korporacja to także przejrzysta ścieżka awansu i perspektywa rozwoju w strukturach danej firmy.

Wady pracy w korporacji

Najczęściej słysząc hasło praca w korporacji pierwsze, co przychodzi na myśl to wyścig szczurów, nadgodziny i ogromna konkurencja. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że opowieści o pracy na Mordorze nie wzięły się znikąd. Czasami presja ze strony pracodawcy i współpracowników odbija się bardzo negatywnie na stanie psychicznym zatrudnionej osoby.


Polecamy także: porady i wzory CV


szukam pracy

Najlepsi przyjaciele