pożyczka chwilówka online

Przystępując do rekrutacji kandydaci są przygotowani na to, że pracodawca będzie oczekiwał od nich dokumentu, który potwierdzi dotychczasowy przebieg kariery. CV, czyli zawodowy życiorys to powszechnie znany dokument aplikacyjny, z którym większość osób poszukujących pracy doskonale sobie radzi. Dużo więcej problemów przysparza im przygotowanie listu motywacyjnego, co widać w dokumentach przesyłanych do rekruterów. Jakich błędów należy unikać, żeby nie przekreślić swoich szans na zdobycie pracy?

Rozbudowana forma CV

Przeciętny kandydat po przygotowaniu swojego curriculum vitae jest do tego stopnia wyczerpany pracą, jaką włożył w stworzenie tego dokumentu zwyczajnie nie ma siły na napisanie jeszcze listu motywacyjnego – przynajmniej takie wrażenie odnosi większość osób odpowiadających za rekrutację. Zbyt często listy motywacyjne stanowią po prostu rozszerzoną wersję CV, a rekruter po prostu nie ma czasu czytać dwukrotnie tego samego, co powoduje, że takie dokumenty trafiają do kosza. Żeby pokazać potencjalnemu pracodawcy, że zależy nam na tej pracy warto poświęcić trochę czasu i przygotować coś oryginalnego.

Oklepane zwroty

Podobnie jak w przypadku ofert na portalach z ogłoszeniami o pracy, w których pojawiają się regularnie stosowane frazy, takie jak komunikatywność, umiejętność pracy w grupie, możliwość rozwoju zawodowego, tak samo często kandydaci sięgają po analogiczne ograne sformułowania. Wystarczy wczuć się na chwilę w rolę rekrutera, który czyta po raz setny to samo zdanie. Trudno spodziewać się wtedy zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Jeden dla wszystkich

Niedopuszczalne jest też wysyłanie jednego listu motywacyjnego do kilku pracodawców, ponieważ znacząco zmniejsza to szanse powodzenia w rekrutacji. List powinien powstać w oparciu o konkretną ofertę z portalu z ogłoszeniami o pracy i przekonywać określonego pracodawcę do naszej kandydatury.

Niewłaściwe informacje

Jak pokazują doświadczenia ekspertów kadrowych wielu kandydatów zwyczajnie nie wie, co powinno się znaleźć w liście motywacyjnym. Wynika to w dużej mierze z faktu, że nie każdy pracodawca wymaga w procesie rekrutacji tego dokumentu i kandydaci nie mają wprawy w jego redagowaniu. Oferty na portalach z ogłoszeniami o pracy, które wiążą się z koniecznością załączenia listu motywacyjnego dotyczą zazwyczaj etatów wysoko specjalistycznych, stanowisk średniego i wyższego szczebla oraz branży, w których nie ma problemu z niedoborem talentów. Tymczasem list motywacyjny to doskonała okazja do przedstawienia się z jak najlepszej strony, w kontekście stanowiska, o które się ubiegamy.

Polecamy też inne porady i wzory CV, jakie dostarcza szukampracy.pl.

Najlepsi przyjaciele wczasy odchudzające