dodatkowe informacje

Obecnie rynek pracy jest dość kapryśny – są branże, w których pracodawcy narzekają na brak wykwalifikowanych kandydatów i luki kadrowe, ale są i takie dziedziny gospodarcze, które głośno mówią o przesyceniu potencjalnej siły roboczej w ich specjalizacji. I tak na rynku pracy możemy się spotkać kandydatów, którzy mogą przebierać w ofertach oraz takich, którzy często są zmuszeni sytuacją do podejmowania pracy poniżej swoich kwalifikacji. Kiedy decyzja o zmianie pracy jest dobrym posunięciem?

Dlaczego zmieniać

Jest to oczywiście sprawa bardzo indywidualna i nie ma jednej recepty ani czasu, po którym powinno się zmienić miejsce pracy. Warto się zastanowić czy w ogóle zmiana pracodawcy ma sens, a jeśli ma, to kiedy? Na pewno nie można z tym zwlekać, jeżeli w naszym obecnym miejscu zatrudnienia możemy się skarżyć na różnego rodzaju nieprawidłowości – od nieprawidłowego rodzaju umowy, po takie zjawiska jak mobbing czy problemy z wypłacaniem wynagrodzenia przez przełożonego.

Czasami zmiana pracy jest najlepszą opcją, jednak nie decydujemy się na takie posunięcie z obawy o to, co będzie dalej. Nikt nie da przecież zapewnienia, że konkretny pracownik spokojnie znajdzie pracę gdzie indziej. Przez to wiele osób pozostaje w swoim miejscu pracy, chociaż panująca tam atmosfera negatywnie oddziałuje na ich stan psychiczny czy samopoczucie. Większość osób odrzuca takie myślenie, aż do momentu przekroczenia jakiejś granicy.

Innym powodem może być niezadowalająca sytuacja w pracy, jeśli chodzi o warunki rozwoju. Na ten aspekt najczęściej zwracają uwagę młodsi pracownicy, którzy są świadomi swoich możliwości i zależy im na doskonaleniu kompetencji. Takim ludziom zwyczajnie doskwiera postępująca monotonność pełnionych obowiązków i brak perspektyw na zmiany i zawodowe rozwinięcie skrzydeł.

Zmiany pracy okiem rekrutera

Co o zmianie pracy mówią eksperci z zakresu rekrutacji? Radzą zachowanie złotego środka i nie sugerowanie się chwilowymi impulsami. Pracodawcy na podstawie CV kandydata mogą mieć różnego rodzaju wątpliwości. Zainteresowanie wzbudzą na pewno notoryczne przenosiny pracownika z firmy do firmy. Nie powinno więc dziwić pytanie czym były spowodowane takie zmiany. Z drugiej strony, jeśli kandydat spędził wiele lat na jednym stanowisku, u jednego pracodawcy, może to zostać odczytane jako pewnego rodzaju niepewność odnośnie swoich kompetencji zawodowych i niechęć podejmowania nowych wyzwań i rozwoju.

Jak odnieść się do takich pytań? W pierwszym przypadku można wskazać chęć sprawdzenia się w różnych dziedzinach i przy pełnieniu odmiennych funkcji. Można spodziewać się pytania czy żaden dotychczasowy pracodawca nie zaproponował warunków, które skłoniłyby nas do dłuższego stażu pracy na danym stanowisku. Drugi zarzut można z łatwością odeprzeć, mówiąc o doskonałych stosunkach ze współpracownikami, dobrą sytuacją firmy i możliwościami rozwoju w ramach jednej instytucji – oczywiście, o ile jest to zgodne z prawdą.

Przemyślana decyzja

Ważne jest, żeby przy podejmowaniu decyzji o zmianie pracy mieć racjonalne motywy, które pracownik będzie mógł przedstawić kolejnemu potencjalnemu pracodawcy. Ale przede wszystkim decyzja ta powinna być przemyślana. Dość kłopotliwa wydaje się wizja rezygnacji z pracy, tylko po to aby po jakimś czasie prosić o możliwość powrotu.

Przed zmianą miejsca pracy można też próbować zmienić to, na co mamy wpływ, a co przeszkadza nam na aktualnym etacie. Jeśli pracownik czuje, że pracodawca nie wykorzystuje pełni jego możliwości zawodowych warto zasugerować przydzielenie nowych obowiązków, które wykraczają poza dotychczasowe granice. W przypadku niedogodności finansowych również można podjąć negocjacje dotyczące ewentualnej podwyżki.

Zmieniać czy nie zmieniać – oto jest pytanie

Przed podjęciem tak ważnej decyzji na pewno każdy pracownik dokona stosownego bilansu zysków i strat. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo nie istnieje jeden czas, optymalny dla zmiany przełożonego, który odpowiadałby każdemu. Warto pamiętać, że decyzja taka powinna wynikać z racjonalnych przesłanek i mieć poparcie w aktualnej sytuacji na rynku pracy. Ale na pewno nie warto przekładać za wszelką cenę argumentów logiki ponad swoją intuicję i wpływ środowiska pracy na poczucie własnej wartości.

Szukampracy.pl  – dobry portal internetowym na którym znajdziesz pracę.


Więcej:

Najlepsi przyjaciele chwilówki