osuszaniemurow

Każdy z nas wie jak mniej więcej wygląda list motywacyjny i jak go napisać. W Internecie możemy znaleźć wiele gotowych wzorów takich listów, a także wskazówek i rad mówiących o tym jak poprawnie go sformułować, jakie informacje w nim zawrzeć, jak zadbać o stronę techniczną i tym podobne. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś głębiej nad tym czym tak właściwie jest list motywacyjny, jak wygląda i w jakim celu się go pisze?

Cel listu motywacyjnego

List motywacyjny to nic innego jak rozwinięcie życiorysu zawodowego, czyli CV. Celem listu motywacyjnego jest zaprezentowanie swojej osoby, a więc swych umiejętności, kwalifikacji i doświadczenia. Rzecz jasna w liście motywacyjnym nie piszemy o wszystkich swoich zaletach. Przedstawiamy tylko te kwalifikacje, które mogą być przydatne na stanowisku, o które się staramy. Tak więc w liście motywacyjnym zawieramy tylko najważniejsze konkrety, ponieważ to właśnie te rzeczy będą przydatne dla potencjalnego pracodawcy w procesie rekrutacji.

W liście motywacyjnym należy uzasadnić dlaczego jesteś zainteresowany danym stanowiskiem i wykazać, że to właśnie Ty najlepiej nadajesz się na jego objęcie. W liście należy uzasadnić dlaczego starasz się o tę właśnie pracę w tej właśnie firmie. List motywacyjny ma także pokazywać, że wiesz czym zajmuje się dana firma, w której chcesz pracować, z listu powinno wyraźnie wynikać, że wiesz czym ona się zajmuje. Pisząc list motywacyjny warto powołać się również na swoje doświadczenie (jeśli takowe posiadamy), a więc poprzednie miejsca pracy, odbyte praktyki, kursy, rozwijane zainteresowania i tym podobne.

Jak wygląda list motywacyjny?

Skoro już wiesz czym jest list motywacyjny i jaki przyświeca mu cel, warto zastanowić się nad tym jak wygląda list motywacyjny. List motywacyjny powinien być napisany na komputerze, dzięki temu będzie czytelny i przejrzysty. Nie powinien przekraczać strony A4. Powinien być podzielony na wstęp, rozwinięcie oraz zakończenie. Pisząc list motywacyjny należy pamiętać o odpowiedniej formie, zwrotach grzecznościowych a także odpowiedniej edycji listu (justowanie, usunięcie bękartów, odpowiednie zastosowanie fontów itp.).

Do kogo kierowany jest list motywacyjny?

Pamiętaj o tym, że list motywacyjny jest kierowany do konkretnego pracodawcy. Tak więc starając się o pracę nigdy nie kopiujemy tego samego listu motywacyjnego, tylko każdorazowo piszemy nowy list motywacyjny dostosowany do stanowiska, o które się staramy.


Autor: Agencja zatrudnienia i pracy tymczasowej KS Service

Najlepsi przyjaciele aquapol